KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14314101
*
nr 1431 4101
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1950, Studio. Olja på duk, 72x49cm, yttermått inklusive ram: 85x62cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 november 2021
kl 19:42:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/11 16:12:49
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evert duhan olja olja på duk oljemålning oljemålningar studio svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:11
-
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:05
-
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:30
*
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Läs mer om Evert Duhan
nr 1431 4101
Evert Duhan
(f. 1906), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1950, Studio. Olja på duk, 72x49cm, yttermått inklusive ram: 85x62cm
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk målare född i Järna, Sörmland 1906.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 november 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/11 16:12:49 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Evert Duhan
Evert Harald Duhán (Eriksson), svensk mÃ¥lare född i Järna, Sörmland 1906.Läs mer om Evert Duhan
- Läs mer...
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: evert duhan olja olja på duk oljemålning oljemålningar studio svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:11 -
3217 Oljemålning
Anders Liljedahl, komposition. Signerad, oramad. O..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:05 -
3099 Oljemålning
Andrzej Szlagier (1913), Polen, "Warsaw by night"...//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 18:30